Szacowany czas czytania: 6 minuty
PREZENTY
14 GRU 2022

10 pomysłów na nietypowe urodziny, czyli zwyczaje urodzinowe z całego świata

Urodzinowe tradycje na świecie. Jak spędzić urodziny w wyjątkowy sposób?

W zależności od tego, gdzie mieszkasz i jak Cię wychowano, możesz mieć swoje własne tradycje urodzinowe. Śpiewanie „Sto lat” jubilatowi czy zdmuchiwanie świeczek mają miejsce podczas niemal każdej polskiej imprezy urodzinowej, ale jak wiadomo – co kraj to obyczaj. Ciekawi Cię, jak urodziny obchodzi się w innych częściach globu? Zebraliśmy kilka interesujących tradycji urodzinowych od Korei po Jamajkę, aby zainspirować do urządzenia iście międzynarodowej uroczystości! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak spędzić urodziny w nietypowy sposób, to dołącz do naszej podróży dookoła świata. Zacznijmy to przyjęcie od 10 wyjątkowych sposobów na świętowanie!

1. Prawdziwa meksykańska fiesta, czyli co to jest piniata?

Pięć kolorowych lam wykonanych z papieru, które przypominają urodzinowe piniaty

Czy wiesz, czym jest piñata (po polsku piniata)? To papierowy pojemnik wypełniony słodyczami i innymi smakołykami, który z pewnością uatrakcyjni każde przyjęcie urodzinowe. Ludzie uwielbiają łamać piñatę kijem lub miotłą – w zasadzie wszystkim, dzięki czemu mogą dostać się do słodyczy! Choć pierwotnie pochodząca z Chin, ta tradycja podróżowała po całym świecie, by ostatecznie wylądować w Meksyku w XVI wieku. Obecnie jest powszechną atrakcją podczas wielu imprez. Chcesz dać swoim gościom szansę na słodkie zwycięstwo? Wykonaj piñatę ręcznie lub kup gotową papierową lamę, gwiazdę czy inny kolorowy kształt i wypełnij go smakołykami. Jedyne, co pozostało do zrobienia, to poczekać i zobaczyć, kto pierwszy zgarnie nagrodę.

2. Pomysły na 15 urodziny i stawanie się kobietą – co to jest Quinceanera?

Zostajemy w Ameryce Południowej. Inną tradycją, którą można znaleźć w wielu krajach łacińskich, jest tak zwana „Sweet 15 “Quinceañera” (w Polsce możemy zapisać jako Quinceanera), znana również jako „Fiesta de Quince”. W Meksyku, Argentynie, Ekwadorze, Brazylii i innych państwach Quinceanera może być tak wielka jak wesele! Ale czym jest Quinceanera? To łacińska tradycja „dorastania” na cześć dziewczynki, która kończy 15 lat, tym samym stając się kobietą. Ten dzień jest pełen rodziny, przyjaciół, ciast i ekstrawaganckich sukienek w stylu księżniczki. Sama ceremonia może się nieco różnić w zależności od kraju, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – dla młodej dziewczyny jest to wydarzenie życia. Masz siostrę, córkę lub siostrzenicę, która wkrótce osiągnie ten wiek? Dlaczego by nie czerpać inspiracji z Quinceanery, aby uczcić ten kamień milowy w ich życiu?

3. Dzielenie się śniadaniem w Ghanie

Co łączy ludzi bardziej niż urodziny? Jedzenie! W Ghanie biorą to sobie do serca, ponieważ urodziny są obchodzone razem z popularnym daniem ze smażonych ziemniaków zwanym oto. Zwykle jest to śniadanie, którym jubilat lub jubilatka dzieli się z przyjaciółmi i członkami rodziny. Danie je się łyżkami ze wspólnej miski. Może spróbuj przygotować oto w polskich warunkach? Kto wie, może będzie się dobrze komponować z tortem urodzinowym?

4. Bajkowy chleb z Australii

Kawałek australijskiego białego chleba “fair bread” z kolorową posypką, przedzielony na pół

Źródło obrazka urodzinowego "Fairy bread"

Oto pomysł, jak łatwo zamienić każde urodziny w idealnie instagramową imprezę! Australijski przysmak zwany fairy bread może nie jest wyjątkowo wyszukanym daniem, ale hej! Z pewnością urozmaici niejedno spotkanie! To banalnie proste. Po prostu weź kromki białego chleba (ważne: chodzi o chleb tostowy, bez żadnych wartości odżywczych!) posmaruj je masłem, a następnie obficie posyp kolorową posypką. Pokrój je w trójkąty w stylu pizzy i cóż, to w zasadzie cały przepis. Banalne, ale efektowne! Jeśli jednak wolisz bardziej wytrawną ucztę, to warto wspomnieć, że Australijczycy (a także Nowozelandczycy) uwielbiają świętowanie urodzin przy grillu. Cóż, zdecydowanie mają ułatwione zadanie, biorąc pod uwagę, że pogoda dopisuje im niemal przez cały rok!

5. Wyjątkowe dania urodzinowe – zupa z wodorostów z Korei Południowej

Nie wyobrażamy sobie urodzin bez jedzenia, prawda? Jest jeden fascynujący przepis, który pochodzi z Korei Południowej. Tak zwana zupa z wodorostów – miyeok guk (miyeokguk), w przeciwieństwie do bajkowego chleba jest pełna wartości odżywczych. Nic więc dziwnego, że Koreańczycy cieszą się nią nie tylko w dniu urodzin, ale także po porodzie, aby dodać organizmowi nieco witamin. Warto jednak wspomnień, że chociaż miyeok guk jest wytrawną zupą, to mieszkańcy Korei nie odmawiają sobie słodkości – mają też inne zwyczaje urodzinowe. Popularne są tam na przykład ryżowe ciastka, które można spotkać głównie podczas specjalnych uroczystości, w tym pierwszych urodzin dziecka. Przysmakiem należy podzielić się z innymi, aby zagwarantować maluchowi zdrowie i długie życie.

6. Kanadyjski maślany nos

Urodziny w Kanadzie mogą być... i śliskie. Jubilatowi często smaruje się nos za pomocą masła, pozostawiając na skórze tłusty pasek. Dlaczego akurat masło? Mówi się, że odpędza pecha. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony…

7. Mąka, jajka i nietypowe urodziny na Jamajce

Na Jamajce czy w Brazylii zdarza się, że jubilata pokrywa się… mąką. Co więcej, czasami ludzie idą jeszcze dalej i obrzucają go jajkami! Jeśli lubisz nietypowe spędzanie czasu i niestraszne Ci porządki (lub niestraszne Ci, że jubilat będzie miał dużo sprzątania!), śmiało, idź na całość!

8. Wszystkiego najlepszego z okazji… Nowego Roku w Bhutanie?

Trzy białe kostki z napisem “January” oraz liczbami 0 i 1. Kostki leżą na złotej kratce, wszystko znajduje się na białym tle.

Dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za obchodzeniem urodzin, Bhutan ma dość ciekawą propozycję związaną z urodzinami. Większość mieszkańców w ogóle nie obchodzi tego dnia. Co więcej, wielu Bhutańczyków nie zna nawet swojej daty urodzenia! Ze względu na ich kalendarz (który jest nieco inny niż gregoriański) i cele administracyjne, wszyscy starzeją się o rok 1 stycznia. Więc jeśli nie masz ochoty świętować, naprawdę nie musisz, po prostu weź przykład z Bhutańczyków.

9. Niemiecki sposób na świętowanie urodzin

Zostajemy w temacie porządków i bałaganu. Urodziny w Niemczech są dość ciekawe, bowiem nasi sąsiedzi mają wyjątkową tradycję, która stoi w kontrze z jamajskim obrzucaniem jajkami. Kiedy samotny mężczyzna kończy 30 lat, musi zamiatać schody ratusza (czasami nawet przebrany), tak długo aż pocałuje go dziewczyna. Najwyraźniej ma to udowodnić, że kwalifikuje się do zostania mężem. Jeśli masz chłopaka lub narzeczonego, który kończy 30 lat to teraz masz szansę namówić go, żeby trochę posprzątał. To nie tylko wyjątkowy pomysł na uczczenie urodzin, ale także miły gest dla ratusza, prawda?

10. Sara i Abraham odwiedzają Holendrów

Oto nietypowy pomysł na 50 urodziny rodem z kraju tulipanów. Urodziny w Holandii, a konkretnie 50-te, to nie lada wydarzenie. Według tradycji, jubilaci kończący 50 lat widzą Abrahama (w przypadku mężczyzn) lub Sarę (w przypadku kobiet). Nierzadko postaci te przybierają postać ogromnej lalki, którą widać w ogrodzie świętującej rodziny. Jeśli Twoją pierwszą myślą było to, że te imiona odnoszą się do biblijnej Sary i Abrahama, masz całkowitą rację. Tradycja ta honoruje wiedzę i doświadczenie, które jubilat musiał zebrać w ciągu swojego życia. Poza tym, w Niderlandach ten dzień to wielka sprawa i obchodzi się go huczną uroczystością i głośną zabawą. A dla wszystkich dwudziestopięciolatków proponujemy połowę tortu jako symbol półmetku do zobaczenia Sary lub Abrahama!

Pomysły na nietypowe urodziny w międzynarodowym stylu!

Trzy ananasy w urodzinowych czapkach, z czego jeden ma ciemne okulary. Wokół leżą kolorowe balony i urodzinowe trąbki

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, by urodziny były wyjątkowe, zrób sobie lub swoim bliskim przysługę i czerp inspirację od tych, którzy robią to w mniej szablonowy sposób. Mąka, masło, sukienka księżniczki – Ty wybierasz. Ciekawe tradycje na świecie aż proszą się o to, aby wykorzystać je również w Polsce. Tylko nie zapomnij o prezencie! Może również międzynarodowym? Książki z przepisami z kuchni świata, mapy-zdrapki, czy dzienniki do planowania podróży to tylko kilka z wielu opcji. Alternatywnie, możesz podarować bliskiej osobie kartę podarunkową Amazon lub bon Allegro i pozwolić im wybrać to, na co mają ochotę. Skorzystaj z tego prezentu gdziekolwiek jesteś; na Jamajce czy w Kanadzie i świętuj ten wyjątkowy dzień z najbliższymi!

Alicja Klos
Napisane przez Alicja Klos