Nie masz czasu na czytanie całego artykułu? Nie ma problemu! Przejdź do podsumowania i dowiedz się najważniejszych rzeczy!
Uśmiechnij się do aparatu! Robienie sobie selfie w celu identyfikacji w internecie staje się coraz popularniejsze. Ten proces jest czasami nazywany weryfikacją KYC (ang. Know Your Customer - Poznaj swojego klienta), ale zdarza się również określenie „weryfikacja tożsamości selfie”, “fotoweryfikacja” lub “weryfikacja tożsamości za pomocą zdjęcia”. Ale dlaczego taka weryfikacja jest niekiedy konieczna? Dlaczego trzeba przesłać swoje zdjęcie, aby korzystać ze strony internetowej? Co z prywatnością? Pytań jest sporo, a my jesteśmy tu, żeby wszystko Ci wyjaśnić! Obiecujemy, że to nie jest takie straszne, na jakie wygląda. Czasami lepiej dmuchać na zimne!
Dlaczego weryfikacja tożsamości jest tak ważna?
Przejdźmy od razu do najważniejszej części: ten proces ma na celu ochronę CIEBIE w sieci. Teraz, gdy sztuczna inteligencja jest w stanie tworzyć twarze i naśladować Twój głos na podstawie małej próbki mowy, rozsądnym rozwiązaniem jest podjęcie dodatkowych środków bezpieczeństwa. W końcu nie chcesz, aby oszuści ukradli Twoją tożsamość! Dlatego coraz częściej spotykasz się z weryfikacją tożsamości, która ma na celu sprawdzenie, czy to naprawdę Ty dokonujesz zakupu lub korzystasz z konta w mediach społecznościowych. O weryfikację selfie prosi wiele stron: od mediów społecznościowych (jak Instagram), po sklepy online (jak dundle) czy banki. Wszystko ma na celu chronić Cię w przypadku naruszenia bazy danych.
Jak działa fotoweryfikacja tożsamości?
Załóżmy, że chcesz wziąć pożyczkę. Jeśli robisz to online, prawdopodobnie będziesz musiał przesłać formularz dowodu tożsamości, aby bank wiedział, że to ty, a nie oszust próbujący wziąć pożyczkę w Twoim imieniu. Dodatkowym środkiem ostrożności jest zrobienie sobie zdjęcia. Jednak jeśli wystarczy samo selfie, czy nie można po prostu użyć fotografii kogoś innego lub wygenerować je za pomocą sztucznej inteligencji? Otóż nie! Metoda fotoweryfikacji wykorzystuje dane biometryczne.
Po wysłaniu zdjęcie jest porównywane z przesłanym dokumentem. W ten sposób rozpoznawane są na przykład deepfake. Jednym z tych czynników jest wykrywanie żywotności.
Czym jest wykrywanie żywotności?
Jednym ze sposobów ustalenia autentyczności twarzy na zdjęciu jest wykrywanie żywotności (ang. liveness detection). Dzięki tej biometrii określa się, czy dana osoba jest prawdziwa, czy nie. Istnieją dwa rodzaje wykrywania żywotności: aktywne i pasywne.
Aktywne: musisz wykonać szereg czynności, aby zostać zweryfikowanym, np. patrzeć w lewo, prawo i w górę.
Pasywne: nie są wymagane żadne czynności z Twojej strony. Porównanie dotyczy tekstury skóry, oświetlenia, mikroruchów i innych cech.
Co muszę przesłać w celu weryfikacji tożsamości online?
W przypadku fotoweryfikacji najczęściej należy przesłać kopię swojego prawa jazdy, dowodu osobistego lub paszportu. I oczywiście zdjęcie lub wideo, na którym widać Twoją twarz.
Jak długo trwa proces weryfikacji tożsamości online?
Weryfikacja tożsamości za pomocą zdjęcia zazwyczaj zajmuje tylko kilka minut, ale zdarzają się przypadki, w których wymaga to więcej czasu. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy w grę wchodzi duży zakup lub pożyczka. Wówczas wymagana jest interwencja pracownika danej firmy w calu zapewnienia większego bezpieczeństwa.
Identyfikacja tożsamości ze zdjęciem: podsumowanie
- Weryfikacja tożsamości typu “selfie” wykorzystuje zdjęcie lub wideo Twojej twarzy jako dodatkowy środek bezpieczeństwa podczas transakcji online. Pomaga zapobiegać oszustwom w transakcjach online, wykrywając zdjęcia generowane przez AI lub fałszywe obrazy.
- Metoda weryfikacji zazwyczaj porównuje Twoje selfie z przesłanym dokumentem: dowodem osobistym, paszportem lub prawem jazdy, aby potwierdzić Twoją tożsamość.
- Dzięki wykorzystaniu biometrii, takiej jak wykrywanie żywotności, znajduje różnice między prawdziwymi i fałszywymi zdjęciami.
- Postęp w technologii i biometrii nieustannie poprawia dokładność weryfikacji selfie.
- Proces ten zazwyczaj zajmuje kilka minut, ale może potrwać dłużej gdy zajdzie konieczność dodatkowej weryfikacji przez pracownika. Ten zabieg jest stosowany dla Twojego bezpieczeństwa.