Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile jest obecnie fałszywych sklepów i stron internetowych? Miliony. Co więcej, najbardziej udane oszustwa bardzo chętnie są powielane. Wygląda na to, że cyberprzestępcy nigdzie się nie wybierają, a liczba i skuteczność ich działań wzrasta z dnia na dzień.
Wyjątkowo groźnym rodzajem oszustwa jest tzw. phishing. Ma na celu udawanie legalnej firmy, a następnie nakłania użytkownika do ujawnienia informacji finansowych czy innych danych osobowych. Chociaż nierzadko korzystamy z oprogramowania antywirusowego, aby chronić swoje dane, oszuści i tak znajdują nowe sposoby, aby pozbawić niewinnych ludzi pieniędzy. Fejkowe strony internetowe polują na niczego niepodejrzewających użytkowników i kradną ich informacje bankowe, numery kart kredytowych czy inne poufne informacje. Na szczęście istnieje kilka czerwonych flag, na które możesz zwrócić uwagę, aby ustalić, czy właśnie trafiłeś na jedną z takich stron.
Krok 1. Zweryfikuj nazwę domeny
Oszuści uwielbiają naśladować oficjalne nazwy domen różnych firm. W ten sposób możesz zrobić zakupy na Dandle, Dindle, Dondle i Dund1e, zamiast na Dundle. Pamiętaj: w Internecie nie istnieją dwie strony o takim samym adresie. Dlatego, jeśli zdarzy ci się zostać przekierowanym z Instagrama, linka w mailu, SMS-a czy innego miejsca do sklepu internetowego, dokładnie sprawdź nazwę domeny. Twórcy fałszywych stron liczą na Twoją nieuwagę i pośpiech.
Krok 2. Sprawdź wiek domeny
Oszuści zdobywają coraz lepsze umiejętności w odtwarzaniu oficjalnych stron internetowych: Twoich ulubionych sklepów, serwisów informacyjnych, magazynów... Jednak jedyną rzeczą, której nie mogą podrobić, jest wiek domeny. Dlatego jeśli trafiłeś na stronę, której wiarygodność kwestionujesz, spróbuj sprawdzić wiek domeny. W ten sposób dowiesz się, jak długo handlowiec prowadzi interesy. Jeśli sprzedawca ma działalność od 10 lat, najprawdopodobniej działa zgodnie z prawem. Wyjątkowo młody wiek domeny może (choć oczywiście nie musi) budzić pewne podejrzenia.
Od tej reguły są na pewno wyjątki. Na przykład, domena Dundle jest dość młoda, ale firma, która za nią stoi, od 2012 roku prowadzi inne strony internetowe (np. nasza dawna strona iGiftcards działała wiele lat). Tak więc, chociaż nie zawsze daje to jednoznaczną odpowiedź, warto sprawdzić wiek domeny podczas zakupów w nieznanych sklepach online.
Krok 3. Przyjrzyj się polszczyźnie
Jedna lub dwie literówki nie stanowią problemu, ale jeśli przeglądasz opis produktu i wydaje Ci się, że potrzebujesz translatora do zrozumienia własnego języka może to oznaczać, że masz do czynienia z oszustami. Fałszywe sklepy internetowe są zwykle tworzone na szybko, a ich twórcy nie zwracają uwagi na szczegóły ani dokładność. Legalna strona potrzebuje czasu, aby upewnić się, że wszystkie informacje, takie jak nazwa firmy, numer telefonu itp., są poprawne – zarówno pod względem gramatycznym, jak i wizualnym.
Krok 4. Sprawdź właściciela
Dzięki Google i innym wyszukiwarkom możesz dziś łatwo sprawdzić, kto jest właścicielem danej firmy. Oszuści uwielbiają rejestrować wiele firm, korzystając z imienia tego samego dyrektora generalnego dla każdej z nich. Dość często osoba ta pada ofiarą kradzieży tożsamości i nawet nie wie, że jest właścicielem 47 firm na Cyprze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, dokument „Pralnia” na platformie Netflix dość dobrze wyjaśnia działanie większości oszustw.
Krok 5. Upewnij się, że strona ma certyfikat SSL
Legalne strony używają szyfrowania w celu ochrony informacji i poufnych danych użytkowników. Jeśli witryna korzysta z szyfrowania, w oknie przeglądarki pojawi się symbol kłódki. Oczywiście, jego występowanie nie jest jednoznaczne z tym, że dana platforma jest w pełni bezpieczna, ale z pewnością może dać Ci to pewną wskazówkę. Jeżeli masz podejrzenia, że witryna nie jest bezpieczna, nie podawaj żadnych informacji dotyczących płatności ani konta bankowego.
Trzymaj rękę na pulsie!
Internet to niesamowite miejsce, ale niestety, cyberprzestępcy nie śpią i z dnia na dzień wymyślają coraz to nowsze pułapki na użytkowników sieci. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się, co może wzbudzać podejrzenia oraz jakie szablonowe zachowania przejawiają oszuści. Bezpieczeństwo przede wszystkim!